Skip to main content   Skip to search box   Skip to user groups
User Groups
 

Main Content

Mr Clement Cheung Wan-ching

Mr Cheung, 50, joined the Administrative Service in October 1983 and rose to the rank of Administrative Officer Staff Grade A in April 2011.  He received appointment as Commissioner of Customs and Excise in August 2011 and assumed office on September 1, 2011.

Mr Cheung served in various bureaux and departments during his civil service career, including the former Office of Unofficial Members of the Executive and Legislative Councils, the former City and New Territories Administration, the former Office of Members of the Executive and Legislative Councils, the former Civil Service Branch, the former Health and Welfare Branch, the former Handover Ceremony Co-ordination Office and the Housing Department.  He was Director of the Hong Kong Economic and Trade Office in Singapore from August 1998 to October 2001, Deputy Secretary for Works (later renamed Deputy Secretary for the Environment, Transport and Works (Works)) from October 2001 to June 2006, Commissioner of Insurance from July 2006 to September 2009 and Postmaster General from September 2009 to August 2011. 

 

Back to top

Last review date: July 2012

  • Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
  • Web Accessibility Conformance
  • This website is IPv6 enabled
  • Web Accessibility Recognition Scheme
  • Hong Kong ICT Awards 2009 - Best Public Service Application (Website) Silver Award
  • Web Care Award 2011-13 - Ruby Award
  • Web Marketing Association's WebAward 2012 - Standard of Excellence Award
  • Web Marketing Association's WebAward 2014 - Standard of Excellence Award
  • Interactive Media Awards 2011 - Best in Class Award (Government)
  • Interactive Media Awards 2012 - Best in Class Award (Government)
  • Interactive Media Awards 2014 - Best in Class Award (Government)
End of Page